KAYAK radzi jakich gestów i zachowań unikać zagranicą

logo-KAYAKWyrok więzienia za pokazywanie palcem? To możliwe na Filipinach! Dla tych, którzy czekają z wypoczynkiem na drugą połowę lata, porównywarka ofert turystycznych KAYAK przygotowała krótki poradnik, który pozwoli uniknąć nieporozumień, a czasem nawet niebezpiecznych sytuacji podczas zagranicznych podróży.

Wszystko ok… a może jednak nie

Na pierwsze trudności polscy turyści mogą natrafić już w nie tak dalekiej Grecji. Okazuje się bowiem, że podróżni powinni wystrzegać się tam gestu uniesionego w górę kciuka, który w wielu krajach rozumiany jest jako „wszystko ok”. W kraju Hellenów natomiast odbierany jest jako poważna zniewaga. Przebywając w towarzystwie Greków powinniśmy również unikać podnoszenia dłoni z szeroko rozstawionymi palcami. Gest ten w naszej kulturze używany jest zwykle, gdy chcemy kogoś uspokoić, w tym przypadku jednak może zostać potraktowany jako próba ośmieszenia rozmówcy.

Jak pokazują wyszukiwania porównywarki KAYAK, najbardziej atrakcyjny cenowo przelot w sierpniu na Rodos, jedną z greckich wysp, oferują linie Aegean Airlines (wylot z Warszawy 27 sierpnia, powrót 7 września; koszt 1535 zł za jedną osobę w dwie strony). Pokój dla dwóch osób w jednym z hoteli na wyspie można zarezerwować już za niecałe 200 zł za dobę.

Więzienie za pokazywanie palcem

Jeszcze bardziej ostrożni powinni być turyści wybierający się w dalekie podróże. Okazuje się bowiem, iż za pokazywanie czegoś Filipińczykowi poprzez wyciągnięcie palca wskazującego można… trafić do więzienia. Zdecydowanie bardziej zabawne nieporozumienie może wyniknąć przy okazji spotkania znajomego na ulicy. Mieszkańcy wyspy witają się bowiem poprzez unoszenie brwi!

Tym, którzy marzą o wypoczynku na filipińskich białych plażach KAYAK radzi wstrzymać się z wyjazdem do przełomu sierpnia i września. Zgodnie w wyszukiwaniami porównywarki właśnie wtedy można trafić na niższe ceny biletów lotniczych. Podróżni wyruszający z Warszawy do Manili 23 sierpnia (powrót 2 września) za przelot liniami Emirates w dwie strony z przesiadką w Dubaju zapłacą niecałe 3700 zł (bilet dla jednej osoby). Co ciekawe, wyszukiwania KAYAK-a pokazują, że dwuosobowy pokój w jednym z hoteli o niższym standardzie, można zarezerwować już za niewiele ponad 50 zł za noc. Natomiast ceny w pięciogwiazdkowych obiektach należących do rozpoznawalnych na całym świecie sieci zaczynają się od ok. 500 zł za dobę.

Skinienie głowy na nie

Spora niespodzianka czeka również na Polaków spędzających wakacje w Bułgarii. Turyści nie powinni się dziwić, gdy na swoje pytanie otrzymają od Bułgara odmowną odpowiedź popartą… skinieniem głowy. Jak się okazuje, gest ten oznacza w tym kraju „nie”. Natomiast aby odpowiedzieć twierdząco na pytanie mieszkańca północno-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego należy pokręcić głową w lewo i prawo.

Jak pokazują wyszukiwania KAYAK-a, wstrzymując się z wyjazdem do końca sierpnia turyści mogą zaoszczędzić nawet ok. 200 zł. Bilet dla jednej osoby w dwie strony z wylotem 28 sierpnia z Warszawy liniami Bulgaria Air do Burgas można kupić za niecałe 1200 zł (powrót 7 września). Rezerwując przelot na drugi lub trzeci tydzień sierpnia trzeba natomiast liczyć się z wydatkiem ok. 1400 zł. Noc dla dwóch osób w pięciogwiazdkowym SPA, położonym blisko Ogrodów Morskich, jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Bułgarii, to koszt ok. 500 zł.

Meksykańskie drogi

Szczególną ostrożność muszą zachować też wszyscy Ci, którzy podczas wakacji planują samochodowe wycieczki po drogach w Meksyku, gdzie nie obowiązują… żadne reguły. Lokalni kierowcy nie mają bowiem w zwyczaju używać kierunkowskazów. Często zamiast tego sygnalizują manewr poprzez wystawienie ręki za szybę. O ile w przypadku skręcania w lewo nie stanowi to jeszcze tak dużego problemu, to przy skręcie w prawo nie są w stanie dosięgnąć szyby po stronie pasażera, więc…kładą lewą rękę na dachu samochodu. Co ciekawe, podróżowanie taksówką również może stanowić niemałe wyzwanie. Okazuje się bowiem, że jedyny sposób na złapanie taksówki, to po prostu stanie na ulicy i czekanie aż zostanie się przywołanym przez kierowcę.

Wszystkim wielbicielom meksykańskiej kuchni KAYAK radzi uważne obserwowanie oferty amerykańskich linii Delta. Zgodnie z wyszukiwaniami porównywarki, ceny biletów na połączenia z warszawskiego Okęcia do Cancún, turystycznej mekki Meksyku, na przełomie sierpnia i września wahają się od ok. 3700 zł do 4400 zł. Uwaga – turyści muszą być przygotowani na bardzo długą podróż, ponieważ większość lotów realizowana jest z dwoma przesiadkami. Jak pokazują wyszukiwania KAYAK-a, noc dla dwóch osób w trzygwiazdkowym hotelu w Cancún kosztuje ok. 300 zł.

*Wymienione w tekście ceny noclegów oraz biletów lotniczych podane zostały zgodnie z wynikami wyszukiwań porównywarki KAYAKz dnia 19 lipca 2013 roku.

[http://media.ciszewskipr.pl/]