Jak zorganizować idealną wycieczkę?

Organizacja wszelkiego rodzaju wyjazdów wymaga sporej ilości samodyscypliny i umiejętności organizacyjnych. W cenie jest także możliwość myślenia o kilku rzeczach naraz – od wyboru hotelu, rezerwacji odpowiedniej ilości miejsc, zadbaniu o liczne atrakcje oraz transport. W tej kwestii często mamy dylemat: środek lokomocji czy wynajem autokaru?

Wybór jest trudny, chociaż to druga opcja charakteryzuje się o wiele wyższym komfortem jazdy. Jednak wybór busa czy autokaru również jest utrudniony – głównie przez bogatą ofertę firm transportowych działających na rynku. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, które pozwolą na dokonanie najlepszego wyboru.

Bez względu na to, czy zajmujemy się organizacją wycieczki dla dzieci, osób dorosłych czy też seniorów, transport do oraz z miejsca przeznaczenia jest szczególnie istotny. To właśnie w trakcie podróży w miejsce wakacji, urlopu czy imprezy firmowej najłatwiej o wypadek, co w przypadku transportu zbiorowego może iść w parze z wyjątkowo tragicznymi konsekwencjami. Teoretycznie w niektórych przypadkach można po prostu ustalić, że uczestnicy dojeżdżają w miejsce przeznaczenia na własną rękę. W praktyce wiadomo, jak to wygląda: niektórzy z nich mogą nie mieć samochodu czy prawa jazdy, wielu może mieć problemy z trafieniem do celu, zwłaszcza jeżeli obejmuje on przedmieścia lub mniejsze miejscowości; to także średnio wygodne rozwiązanie w przypadku wypadu w odległe miejsce. I gwarancja, że żaden z uczestników nie będzie zadowolony z naszych organizacyjnych umiejętności – stwierdza pracownik firmy Asik.

Autokar to najbardziej komfortowe rozwiązanie ze wszystkich możliwych – zapewnia spokojną jazdę z punktu A do punktu B, bez irytującej konieczności zatrzymywania się na licznych przystankach. Czas jazdy jest znacznie krótszy, nie ma także problemów ze zrobieniem dodatkowego postoju w momencie, kiedy wymaga tego sytuacja. Dodatkowym plusem jest możliwość rezerwacji wozu na dowolną godzinę, która wszystkim odpowiada. Efekt? Zaproszeni goście lub uczestnicy wycieczki bezpiecznie, bez problemu i wygodnie dostają się w dowolne miejsce przeznaczenia i tak samo z niego wracają. Transport staje się zatem integralnym elementem udanej wycieczki, a nie męczącym wydarzeniem, po którym każdy chętnie wróciłby po prostu do domu.

Wynajem autokaru wymaga jednak pewnej organizacji. Żeby zapewnić pasażerom maksimum bezpieczeństwa, należy szukać firm długo działających na rynku, świadczących najlepszej jakości usługi. Warto wiedzieć, czego się oczekuje: wziąć pod uwagę długość pokonywanej trasy oraz ewentualne przeszkody, które mogą utrudnić podróż (upał, zimno itd.) np. jadąc latem w daleką trasę należy wymagać autokaru wyposażonego w sprawną klimatyzację oraz toaletę. Istotną kwestią jest liczba osób – komfort komfortem, ale przy kilkuosobowej grupie wynajem całego autokaru jest po prostu nieopłacalny. To idealne rozwiązanie dla wycieczek szkolnych i bardziej licznych grup osób. Jeżeli na wakacje jadą najmłodsi warto zapewnić im rozrywkę wynajmując np. autokar z telewizorem. – Bezpieczeństwo w czasie jazdy jest najważniejsze, dlatego każdy wyjazd powinna poprzedzić weryfikacja odpowiednich rzeczy, m.in. dokumentów dopuszczających pojazd do jazdy, elementów wyposażenia tj. apteczki czy gaśnicy, faktycznego stanu autobusu oraz stanu trzeźwości kierowcy. Idealny transport powinien cechować się zarówno komfortem jak i dopełnieniem wszystkich standardów bezpieczeństwa. Lekceważenie tego ostatniego wiąże się ze sporym ryzykiem, nieważne, czy wybieramy się do miejscowości za miastem czy na drugi koniec kraju – podsumowuje pracownik firmy Asik.