Jak zorganizować bezpieczną podróży?

mt014058% Polaków planuje w tym roku wyjazd na wakacje – wynika z badania CBOS. W jaki sposób rozsądnie przygotować się do wyjazdu na urlop, aby spędzić go bezpiecznie? W jakich sytuacjach przyda nam się ubezpieczenie podróżne i co nam gwarantuje?

mt0140
Zbliża się letni sezon urlopowy. Jak wynika z badania CBOS przeprowadzonego w lutym 2015r., w ubiegłym roku Polacy w większości wypoczywali w kraju (43%) i najchętniej odwiedzali województwo pomorskie i małopolskie. Z kolei 18% osób wybrało wakacje za granicą. W większości były to kierunki europejskie, w czołówce najpopularniejszych w 2014r. krajów znalazły się: Niemcy (22%), Chorwacja (14%), Czechy (13%), a także Hiszpania, Węgry, Wielka Brytania i Turcja.

Destynacje te mają swoje odzwierciedlenie również w statystykach Europ Assistance Polska. W 2014r najwięcej zgłoszeń w okresie wakacyjnym było w Chorwacji – aż 18% wszystkich spraw. Drugim najpopularniejszym kierunkiem okazały się Niemcy, gdzie miało miejsce 10% interwencji. Z kolei w Bułgarii i Grecji pomocy potrzebowało po 9% ubezpieczonych, a we Włoszech i Hiszpanii – po 7%.

Badanie CBOS pokazuje, że w tym roku aż 58% badanych (o 6 punktów procentowych więcej niż przed rokiem) zamierza wypoczywać poza miejscem stałego zamieszkania. Planując wakacyjny wypoczynek warto pamiętać o bezpieczeństwie i zabezpieczyć się przed ewentualnymi, przykrymi sytuacjami tj. problemy zdrowotne, czy kradzież.

W takich sytuacjach niewątpliwie przydaje się ubezpieczenie podróżne, które pokryje dodatkowe koszty leczenia, a także zapewni organizację i pokrycie kosztów transportu powrotnego do kraju, czy transportu medycznego. Tymczasem według VI Ogólnopolskiego Badania Assistance 40% podróżujących Polaków nie wykupuje ubezpieczenia podróżnego na czas wyjazdu zagranicznego.

Ponadto ubezpieczenie podróżne gwarantuje nam pomoc w sytuacji uszkodzenia, zgubienia lub opóźnienia bagażu, czy zwrot kosztów odwołanego lub opóźnionego lotu.

Jak pokazują statystyki Europ Assistance Polska za 2014r. Polacy podczas wakacji najczęściej potrzebują pomocy w zakresie zwrotów kosztów leczenia i organizacji pomocy medycznej koszty leczenia, co stanowiło 67% wszystkich interwencji w ramach assistance podróżnego. Z konsultacji  medycznej skorzystało 8% klientów, zaś 6% wymagało leczenia ambulatoryjnego. Polisa ubezpieczenia podróżnego okazała się pomocna również w sytuacji odwołania lub opóźnienia lotu – 5% interwencji oraz utraty lub zagubienia bagażu – 3%.

„Bezpieczny wypoczynek, bez przykrych, nieprzewidzianych zdarzeń pozwoli nam cieszyć się chwilami relaksu. Warto zatem jeszcze przed wyjazdem zabezpieczyć się, wykupując specjalne ubezpieczenie podróżne, które zapewni nam natychmiastową pomoc w nagłych wypadkach podczas podróży. Oferta Europ Assistance Polska zapewnia ubezpieczonemu organizację i pokrycie kosztów usług świadczonych na rzecz ubezpieczonego za granicą, dzięki czemu nie musi się on martwić o zwrot wysokich kosztów udzielonej pomocy”- mówi Joanna Nadzikiewicz, Dyrektor Handlowy Europ Assistance Polska.

Natomiast jeżeli wybieramy się w podróż samochodem warto rozważyć kwestię wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, które zagwarantuje nam pomoc w sytuacji kolizji lub awarii pojazdu. Jeżeli planujemy pojechać samochodem na zagraniczne wakacje to warto sprawdzić czy posiadany assistance obejmuje zdarzenia, które maja miejsce na terenie Europy. Jak pokazują statystyki Europ Assistance Polska podczas ubiegłorocznego okresu urlopowego najwięcej kierowców skorzystało z usprawnienia pojazdu na miejscu zdarzenia, co stanowiło ok. 70% interwencji w ramach assistance samochodowego. W ponad połowie spraw (53%), niezbędne było holowanie pojazdu, a 12,5% klientów skorzystała z wynajmu pojazdu zastępczego. Polacy najczęściej zmagali się z awariami silnika – 35% wezwań. Drugą co do częstości przyczyną wezwań assistance były niestety wypadki i kolizje (14%).

[PR]