Jak Polacy planują swoje wakacje?

Polacy planują wyjazdy wakacyjne z ponad 180-dniowym wyprzedzeniem. Jak wynika z danych zebranych przez portal edom.pl, letni urlop planowany i rezerwowany jest już w styczniu. Z kolei najpopularniejszym celem wakacyjnym w 2013 r. była Chorwacja. Zgodnie z przewidywaniami wejście tego kraju do Unii Europejskiej, które m.in. ograniczyło formalności i opłaty związane z podróżą w tym kierunku, zdecydowanie wpłynęło na wzrost jego popularności.

Gorące wakacje planowane już zimą

40% przygotowujących wyjazd na własną rękę już od stycznia najczęściej wybierało Chorwację. 24% polskich turystów zdecydowało się zaś na Włochy. Na kolejnych miejscach popularnych kierunków znalazły się: Francja (5%), Węgry (3%) i Hiszpania (3%). Odpowiednio wczesne samodzielne zaplanowanie podróży oraz opracowanie wydatków daje więc większe szanse na wakacje w ciepłych krajach południa Europy. Co więcej, najnowsze statystyki edom.pl pokazują, że Polacy po pozytywnych doświadczeniach wcześniejszych rezerwacji z okresu letniego, powielają schemat postępowania planując wyjazdy w sezonie zimowym. We wrześniu ponownie wzrósł okres oczekiwania na wyjazd. Wśród użytkowników portalu edom.pl odnotowano już zainteresowanie ofertami na grudzień-styczeń.

Dokonując rezerwacji z wyprzedzeniem są większe szanse na znalezienie właściwych obiektów w przystępnej cenie, w najbardziej popularnych ośrodkach wczasowych. Coraz częściej pojawiają się także oferty first minute, które zachęcają do wcześniejszego podjęcia decyzji – podsumowuje wyniki Kamil Krzyżanowski, Dyrektor Operacyjny edom.pl.

Urlop w liczbach

Statystycznie polska rodzina w 2013 r. wyjeżdżała na wakacje w grupie 4-5 osób, wydając średnio na 610 zł na osobę. Przeciętnie Polacy decydowali się na 8-dniową podróż. Preferowali częściej apartamenty niż domy letniskowe – 60% wybrało tę pierwszą opcję. Ponadto, jedynie 4% turystów zdecydowało się na wyjazd ze swoim pupilem.

edom.pl to polski oddział e-domizil, europejskiego lidera wynajmu domów i apartamentów wakacyjnych. Portal zgromadził w swojej bazie ponad 300.000 domów i apartamentów w przeszło 39 krajach i wciąż ją powiększa. Niemiecką wersję portalu odwiedza ponad 2 miliony użytkowników miesięcznie, a roczne obroty grupy e-domizil z rezerwacji przekraczają 100 milionów euro.