Jak bezstresowo zaplanować udany urlop?

mt0055Wybór ciekawego miejsca, wygodnego hotelu, dodatkowych atrakcji, pakownie walizek i można wyjechać na wymarzone wakacje. Okazuje się jednak, że jest wiele innych spraw, które warto wpisać na listę rzeczy do zrobienia przed wyjazdem. Eksperci z FLY.PL podpowiadają o czym pamiętać, by móc cieszyć się spokojnym wypoczynkiem, bez przykrych niespodzianek.

Pierwszy krok w planowaniu wakacji to przede wszystkim wybór dopasowanej do naszych potrzeb oferty. Tutaj zawsze mogą pomóc nam doświadczeni doradcy, którzy wśród wielu dostępnych opcji szybko znajdą tę, która odpowiada naszej wizji wymarzonego urlopu. Dla pewności udanego wypoczynku warto jednak poza porównaniem ofert wycieczek, ich cen i proponowanych atrakcji, poświęcić kilka dodatkowych minut i sprawdzić czy mamy do czynienia z rzetelną firmą.

Sprawdź swoje biuro podróży

Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się do biura, które ma doświadczenie na rynku i z powodzeniem wysłało na udane wakacje swoich turystów. Chcąc wybrać miejsce gdzie zakupimy zagraniczną wycieczkę warto kierować się do  transparentnych spółek publicznych, które składają cyklicznie sprawozdania, co pozwoli nam dokładnie sprawdzić poziom świadczonych usług. Ważną wskazówką jest także informacja o kapitale zakładowym spółek. Jeśli jest on wysoki (FLY.PL posiada kapitał ponad miliona złotych) świadczy to o stabilności firmy.

Przed wyjazdem warto sprawdzić jaka jest wysokość gwarancji ubezpieczeniowych biura i kiedy upływa ich termin. Gwarancja taka stanowi zabezpieczenie dla turystów i pozwala na wypłatę odszkodowania, gdy biuro nie wywiąże się z umowy. Przydatnych informacji dostarczą nam również certyfikaty zewnętrznych podmiotów, jak np. Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo, czy Certyfikat Rzetelna Firma oraz informacje o członkostwach, np. w Polskim Związku Organizatorów Turystyki, a także nagrody i dyplomy od partnerów handlowych.

Poznaj inną kulturę

Wybierając się na zagraniczne wakacje chcemy nie tylko wypocząć w interesującym  miejscu, ale też poznać inną kulturę, ciekawych ludzi, ich zwyczaje i zachowania. Przed takim wyjazdem powinniśmy natomiast w choć minimalnym stopniu poznać obyczaje panujące w danym kraju, dzięki czemu możemy uniknąć niezręcznych sytuacji. Okazuje się bowiem, że wiele neutralnych czy pozytywnych dla Europejczyka zachowań, słów czy gestów może urazić mieszkańców innego kraju, a nawet może być niezgodnych z prawem. Przykładowo, chcąc pokazać, że coś się nam podoba, smakuje, czy po prostu, że „jest ok” bezwiednie używamy gestu kciuka podniesionego w górę. Tymczasem na Bliskim Wschodzie, w Zachodniej Afryce, czy nawet w nie tak bardzo oddalonej Europie Południowej, gest ten zaliczany jest do bardzo obraźliwych i wulgarnych.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przed wyjazdem warto także zaopatrzyć się w minirozmówki i poznać kilka podstawowych zwrotów, gdyż w niektórych miejscach możemy mieć problem, aby porozumieć się w języku angielskim. Powinniśmy również sprawdzić jaka waluta obowiązuje w danym miejscu i czy bardziej opłaca się ją wymienić w kraju czy na miejscu. Dla własnego bezpieczeństwa warto również osobom bliskim w Polsce zostawić plan pobytu i adres hotelu. Pamiętajmy także, aby sprawdzić adres i numer dyżurny do właściwej placówki dyplomatyczno-konsularnej, która udzieli nam pomocy np. w przypadku zgubienia paszportu. U renomowanych pośredników, takich jak FLY.PL, możemy liczyć na stałą opiekę pracowników call center, którzy służą wsparciem zarówno przed wyjazdem, podczas wyboru wycieczki i rezerwacji, a także już w trakcie pobytu zagranicą.

Udany urlop to bezpieczny urlop. Każdy organizator zobowiązany jest zapewnić uczestnikom zagranicznego wyjazdu ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz kosztów leczenia (KL). Istnieją jednak także różne inne, cieszące się dużą popularnością, ubezpieczenia, które turyści dobrowolnie wykupują. Osoby starsze są szczególnie zainteresowane ubezpieczeniem następstw chorób przewlekłych, które obejmuje ochroną nagłe ich skutki, w przeciwieństwie do podstawowych ubezpieczeń. Turyści decydujący się natomiast na aktywny wypoczynek, jak na przykład narciarze oraz osoby uprawiające sporty ekstremalne, zabezpieczają się wykupując polisę rozszerzoną o takie właśnie sporty – mówi Kacper Daszke, Marketing Manager FLY.PL.

Nagła choroba? Wypadek? Gdzie szukać pomocy?

Przeziębienie, złamana noga czy atak wyrostka robaczkowego to sytuacje których przewidzieć nie można, a które znacząco zakłócą spokój naszego wypoczynku. Dlatego też warto jeszcze przed wyjazdem sprawdzić na jakich warunkach będziemy mogli skorzystać z opieki medycznej w kraju, do którego wyjeżdżamy. Nie pozostawia wątpliwości, że najkorzystniejsze dla podróżującego jest wykupienie u pośrednika wakacji pakietowych, które zawierają ubezpieczenie zdrowotne i pozbawiają nas konieczności załatwiania wszelkich formalności. Jeśli jednak nie korzystamy z takiej opcji powinniśmy zadbać o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej w nagłych wypadkach można skorzystać z pomocy lekarskiej na terenie całej UE oraz w krajach EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria). Warto również pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu na wypadek choroby i wykupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje ewentualne koszty wizyt u specjalisty, pobytu w szpitalu czy transportu medycznego, za które nawet posiadając EKUZ trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Klienci biur takich jak nasze, oferujących wycieczki wiodących organizatorów, nie muszą martwić się o kwestie ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż mieszczą się one w ramach wykupionego pakietu, podobnie jak ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz kosztów leczenia (KL).  Istnieją jednak inne rodzaje ubezpieczeń, które według własnego uznania mogą zakupić turyści – mówi Kacper Daszke. Doświadczenia naszego biura pokazują, że podróżujący coraz chętniej wykupują także ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu, które zapewnia zwrot poniesionych kosztów w razie niespodziewanego anulowania wyjazdu z przyczyn losowych, jak hospitalizacja czy śmierć bliskiej osoby – dodaje.

Planujesz wyjazd do Afryki? Pamiętaj o obowiązkowych szczepieniach

Wyjazdy w dalekie zakątki świata wiążą się również z innym ryzykiem natury zdrowotnej. W tropikalnym klimacie jesteśmy bardziej narażeni na wszelkie choroby zakaźne niż w przypadku podróży po Europie. Wybierając się do egzotycznych krajów, jak Tajlandia, czy Wyspy Zielonego Przylądka, warto więc pomyśleć o szczepieniu, które uchroni nas przed przykrą pamiątką z wakacji. Obecnie jedynym obowiązkowym szczepieniem wymaganym przy wjeździe do niektórych krajów, głównie afrykańskich i wynikającym z Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, jest szczepienie przeciw żółtej febrze, inaczej zwanej żółtą gorączką. Przed wyjazdem warto jednak dokładnie sprawdzić czy kraj, do którego się wybieramy nie wymaga na podstawie własnego prawa wizowego, również innych szczepień. Za przykład może tu posłużyć Arabia Saudyjska, która od przyjeżdżających turystów oczekuje uodpornienia przeciwko zakażeniom meningokokowym.

Planując wakacje warto pamiętać, że zawsze, przez siedem dni w tygodniu, możemy liczyć na pomoc i wskazówki doświadczonych pracowników biur podróży, takich jak FLY.PL, którzy udzielą nam wszelkich informacji na temat szczepień, ubezpieczeń i podpowiedzą co ze sobą zabrać, a tym samym rozwieją nasze wątpliwości.

Mając na uwadze powyższe wskazówki bez problemu zaplanujemy bezpieczny i udany wyjazd. Pozostanie tylko wziąć paszport, bądź dowód osobisty, spakować walizki i z biletem w ręku wybrać się na wymarzone wakacje.

[komunikat prasowy]