hotel.info: ceny noclegów w Polsce w dół

logo-hotel.infoWprawdzie goście hotelowi mogą znacznie zaoszczędzić również poza Polską, jednak o budżet podróżny dba się przede wszystkim w naszym kraju, tak przynajmniej wynika z barometru cen hotelowych serwisu rezerwacji hotelowych hotel.info.

Podczas gdy średnie koszty noclegu w Warszawie w czerwcu 2012 r. wyniosły prawie 670 zł, w czerwcu tego roku hotelarze życzyli sobie już tylko około 350 zł za noc i pokój, a więc prawie 50 proc. mniej, wynika z analiz hotel.info. Również w innych miastach można zauważyć znaczne różnice w cenach w porównaniu z ubiegłym rokiem. Szczególnie korzystnie wypadł Poznań, gdzie nocleg kosztuje 288,12 zł. Goście hotelowi mogli zaoszczędzić prawie 30 proc. w porównaniu z czerwcem 2012 r.

Wprawdzie Nowy Jork ze średnimi kosztami noclegu w wysokości około 980 zł znów okazał się bardzo drogi, jednak względem tego samego miesiąca w ubiegłym r. goście hotelowi mogli zaoszczędzić ponad 8 proc. Również w wielu innych światowych metropoliach ceny były niższe niż w 2012 r.

Nie tylko w Warszawie, ale również w Kijowie koszty noclegów ponownie się znormalizowały, co jest bardzo korzystne w porównaniu z ubiegłym rokiem. Podczas gdy również tam w związku z mistrzostwami europy w piłce nożnej niektóre ceny w zeszłym r. osiągnęły astronomiczne wartości, noclegi były teraz wyraźnie tańsze w porównaniu z czerwcem 2012 r. W stolicy Ukrainy średnie ceny noclegów spadły o ok. 40 proc. do poziomu 456,37 zł.

Z reguły bardzo drogie Tokio stało się interesującym celem podróży również przy niezbyt dużym budżecie. Porównanie kursów walut pokazuje, że podczas gdy w czerwcu 2012 r. złotówka kosztowała tylko około 23 jeny, dziś kosztuje ona 30 jenów. Wyraźna słabość japońskiej waluty przyczynia się do znacznego obniżenia cen noclegów w tej milionowej metropolii. W porównaniu z tym miesiącem w ubiegłym rokiem średnie ceny za noc i pokój dla gości, którzy płacą w złotówkach, spadły do 530 zł, czyli o ok. 25 proc. Za pośrednictwem serwisu hotel.info dostępne są jeszcze pokoje w Tokio dla rezerwacji na lipiec, i to w bardzo korzystnej cenie, nawet za 220 zł. Nawet w 4-gwiazdkowym hotelu można zamieszkać za mniej niż 340 zł.

[Dziennik Turystyczny]