Górskie wędrówki w Norwegii

Norweskie Towarzystwo Turystyczne oferuje zakwaterowanie i dysponuje jedną z największych w Europie siecią oznaczonych szlaków turystycznych. W Norwegii górskie wycieczki są silnie zakorzenioną narodową tradycją. Z tego względu znaczna część terenów górskich została zagospodarowana specjalnie z myślą o miłośnikach tego typu turystyki.

Sogn and Fjordane – [Foto: Anders Gjengedal – Visitnorway.com]

Można się zatrzymać w schronisku i robić krótkie wycieczki po okolicy, lub wędrować na dłuższych trasach nocując w górskich chatkach. To okazja do spędzenia nocy przy ognisku w międzynarodowym towarzystwie. Odetchnięcia krystalicznie czystym powietrzem i cieszenia się każdą chwilą lenistwa we wspaniałym otoczeniu gór.

Nie można jednak zapominać, że pogoda w górach może być zwodnicza. Na wędrówkę koniecznie trzeba zabrać odpowiednią odzież i sprzęt, łącznie z mapą i kompasem.

Trzymaj się szlaku

Norweskie Towarzystwo Turystyczne (DNT) dysponuje jedną z największych w Europie sieci oznaczonych szlaków turystycznych liczącą 20 000 kilometrów.

Szlaki DNT wywodzą się po części ze starszych głównych dróg i lokalnych ścieżek. Powstały w odpowiedzi na potrzeby miłośników trekkingu, zgodnie z zagwarantowanym powszechnym prawem dostępu (nor. allemannsretten). Przeznaczone są dla wszystkich turystów wędrujących po górach oraz dla narciarzy, a jednocześnie mają chronić zwierzęta poprzez wyznaczenie ograniczonych tras dla ruchu pieszego.

Wszystkie szlaki DNT są czytelnie oznakowane z zachowaniem odpowiednich odległości – tak aby bez problemu można było znaleźć je nawet we mgle lub w deszczu. Trasy do pieszych wędrówek w górach oznaczone są czerwoną literą T namalowaną na kamieniach i kamiennych kopczykach.

Pory roku i klimat

Zgodnie z ogólną zasadą, sezon pieszy rozpoczyna się gdy śnieg zniknie w maju i kończy się pod koniec października, kiedy spadnie pierwszy śnieg w górach.

Jesień i okres późnego lata to popularne okresy na górskie wędrówki, gdy przyroda jest najbardziej kolorowa i intensywna.

Sezon zależy od położenia geograficznego, wysokości nad poziomem morza i bliskości do wybrzeża.

Wielu turystów uważa, że w Norwegii jest zimniej niż jest faktycznie. Prąd zatokowy Golfsztrom zapewnia bardziej łagodny klimat, gdyż podgrzewa morze wzdłuż norweskiego wybrzeża, trzymając go z lodu, nawet w zimie. W lecie temperatura może osiągnąć 20 do 30 ° C, nawet w północnej Norwegii.

Wędrówki zorganizowane

Ci, którzy szukają szczególnych wrażeń powinni wybrać się na wędrówkę po górach z przewodnikiem. Zarówno Norweskie Towarzystwo Turystyczne (DNT), jak i Norske Bygdeopplevelser – organizator różnych imprez oferują duży wybór zorganizowanych pieszych wycieczek po górach.

[www.visitnorway.com]