Gdzie w Bieszczady?

zimaBieszczady to dziki zakątek Polski, w którym odnajdą się szczególnie miłośnicy zieleni, przyrody i cudownych szlaków. Jakie miejscowości warto wziąć pod uwagę przy planowaniu wyjazdu? Podpowiadamy! Poniżej nasza subiektywna lista najpiękniejszych miejsc w Bieszczadach.

zima

Ustrzyki Górne

Kultowa, bieszczadzka miejscowość Ustrzyki Górne leżące u podnóży jednego z najbardziej znanych masywów- Połoniny Caryńskiej to z pewnością miejsce, które zasługuje na chwilę uwagi. Poza cudownymi, górskimi szlakami i pięknymi krajobrazami na turystów czekają tu również, restauracje oraz dobrze zaopatrzone sklepy. Warto dodać, że baza noclegowa w Ustrzykach Górnych jest dobrze rozwinięta.

Wetlina

Wetlina to najlepsza baza wypadowa w bieszczadzkie pasma Połonin. To również tętniąca życiem miejscowość, do której turyści chętnie wracają. Znajdziemy tutaj szeroką bazę noclegową „na każdą kieszeń”, wiele ciekawych restauracji i sklepów. Nie brakuje także atrakcji, każdy kto odwiedzi ten zakątek powinien zdobyć Smerk oraz odwiedzić Chatkę Puchatka na Połoninie Wetlińskiej, warto również zdobyć Połoninę Caryńską i Tarnicę. Z Wetliny do wszystkich tych miejsc jest stosunkowo blisko.

Cisna

Cisna podobnie, jak Wetlina leży w samym sercu gór, jednak nie jest tak „rozrywkową” miejscowością. Kto powinien wybrać te rejony? Osoby, które odwiedzają Bieszczady głównie z myślą o górskich wędrówkach, czekają tam na nie takie wyzwania jak: szlaki na Okrąglik, Wysoki Dział, Łopiennik i inne ciekawe, lecz mniej znane trasy. Dodatkową atrakcją jest również przejeżdżająca w okolicy Bieszczadzka Kolejka Leśna.

Solina

Solina to kolejna miejscowość utożsamiana z Bieszczadami. Co prawda znajduje się z dala od głównych wzniesień, jednak stanowi ciekawy kurort wypoczynkowy, a bliskość jeziora zapewnia rozmaite atrakcje. Pobyt tutaj będzie świetnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, gdyż znajdą one wesołe miasteczko, atrakcje dostosowane do najmłodszych oraz możliwość wspólnego uprawiania sportów wodnych.

Polańczyk

Jezioro Solińskie jest od lat jedną z największych atrakcji Bieszczad oraz niekwestionowanym centrum sportów wodnych i turystyki. Dlatego też warto odwiedzać miejscowości znajdujące się nieopodal niego. Kolejnym atrakcyjnym miejscem wypoczynkowym Polańczyk, gdzie idealnie odnajdą się rodziny nawet z małymi dziećmi, osoby starsze, ale też wszyscy miłośnicy wypoczynku nad wodą.

Komańcza

Komańcza znajdująca się po zachodniej stronie masywu Wysokiego Działu jest nieformalną „stolicą” łemkowskiej części Bieszczadów. Dlatego też te rejony powinni odwiedzić miłośnicy historii. Znajdą tu wiele śladów pozostałych po wysiedlonych stąd dawniej Łemkach. Jest to również znakomita baza wypadowa do miejscowości takich, jak: Szczawne, Turzańsk, Rzepedź, czy Radoszyce gdzie zobaczyć można wspaniałe łemkowskie świątynie.

Terka

To miejsce, o którym zapomnieli wszyscy, być może właśnie tak wygląda koniec świata, ale jeżeli faktycznie tak jest oznacza to, że jest on niezwykle urokliwy. Cisza i prawdziwy spokój sprawiają, że to miejsce jest absolutnie wyjątkowe. Powinny je odwiedzić wszystkie osoby pragnące kontaktu z naturą i totalnego oderwania od zgiełku miasta.

Bieszczadzkie tereny stwarzają tak wiele możliwości, że mogą z powodzeniem stać się wymarzonym miejscem wypoczynkowym niemal dla każdego. Sporty wodne, niepowtarzalne, górskie szlaki, możliwość obcowania z naturą i niezwykle bogata historia – to i wiele więcej czeka na Was w tych wyjątkowych okolicach.