Gdzie na wakacje w 2020 roku?

Wakacje 2020 roku będą zupełnie inne, niż te znane z lat ubiegłych. Światowa epidemia koronawirusa powoduje zmianę modelu wypoczynku oraz kierunków urlopowych wyjazdów. Zamknięcie granic spowodowało, że dużo więcej czasu musimy poświęcić na planowanie naszych tegorocznych wakacji. W miarę ograniczania epidemii, kolejne kraje znoszą ograniczenia i otwierają granice. Do lata jednak jeszcze wiele może się zmienić…

majorka
Majorka

Postępująca epidemia koronawirusa spowodowała, że od połowy marca poszczególne kraje zaczęły sukcesywnie zamykać swoje granice. Miało to na celu ograniczenie przemieszczania się osób, czyli tym samym powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Polska zamknęła swoje granice 15 marca, ograniczono także możliwość podróżowania po kraju.

Czy w bieżącym roku jest szansa na zagraniczne wakacje?

Przedstawiciele polskiego rządu tłumaczą, że wszystko zależy od przebiegu pandemii. W połowie maja pojawiły się rozważania o umożliwieniu wyjazdów do Czech, Słowacji i Węgier, gdzie poziom zachorowań jest niski. Rząd promuje wypoczynek w kraju, stąd projekt bonu turystycznego na 1000 zł. Będzie można nim opłacić noclegi na terenie Polski. Nie ma już przeszkód w podróżowaniu po kraju. Mogą ponownie, choć z ograniczeniami, działać kempingi i hotele.

Planowanie tegorocznych wakacji będzie trudniejsze niż zazwyczaj. Nie wiadomo jak rozwinie się sytuacja w kraju, Europie i na świecie. Polacy wstrzymują się z rezerwacjami. Powodzenie będą miały oferty last minute, gdyż klienci liczą na pojawienie się atrakcyjnych zniżek w ostatniej chwili. Im bliżej wakacji, tym więcej promocji w biurach podróży, gdzie obniżki od standardowych cen sięgają nawet grubo ponad tysiąc złotych! I o dziwo nie dotyczy to tylko ofert last minute, ale też all inclusive! Przykładowo wiele atrakcyjnych ofert znajdziecie na stronie: https://www.itaka.pl/lato/.

turcja
Turcja

Gdzie na zagraniczne wakacje 2020?

Nawet jeśli Polska otworzy granice, nie wiadomo jakie będą decyzje innych państw. Z analizy Światowej Organizacji Turystyki wynika, że w 2020 roku może nastąpić na świecie spadek podróży turystycznych o ok. 60-80%. Wznowienie przyjmowania turystów jest istotne zwłaszcza dla krajów, w których ta dziedzina jest istotnym elementem gospodarki. Litwa, Łotwa i Estonia to pierwsze kraje UE, które zniosły kontrole graniczne. Jednak na razie tylko między sobą. Otwarcie się latem na turystów z zagranicy sygnalizują m.in. Tunezja (z końcem maja), Turcja (od czerwca), Grecja (od lipca) oraz Cypr (od lipca). W weekend 9-10 maja mogły wznowić działalność hotele na Majorce. Wszyscy jednak czekają na wznowienie lotów, którymi turyści będą mogli dotrzeć do wybranych destynacji. Wybierając się zarówno na wczasy krajowe jak i zagraniczne, należy liczyć się z koniecznością przestrzegania ustalonych zasad sanitarnych. W Egipcie wprowadzono obowiązek zachowania dwumetrowej odległości między gośćmi, mierzenie temperatury przy każdym wejściu oraz brak bufetu w hotelu. Obiekty chcące przyjmować gości będą musiały spełnić określone wytyczne i uzyskać certyfikat bezpieczeństwa sanitarnego.

tunezja
Tunezja