FRU.pl: lotnicze trendy 2012

Polacy świetnie sobie radzą z zakupami przez internet, wynika z przygotowanego przez FRU.PL raportu o najpopularniejszych kierunkach wyjazdów w 2012 r.

Rok 2012 był rokiem wzmożonego zainteresowania wyjazdami do krajów azjatyckich, wybrało się tam o 15 proc. więcej turystów niż w 2011 r. Przewidywania, że kryzys gospodarczy ograniczy podróże lotnicze Polaków nie sprawdziły się. Rekordowa była też liczba kupionych przez naszych użytkowników biletów na wyjazdy typu citybreak – ponad 20 proc. więcej niż rok wcześniej – powiedziała Bogumiła Sowa z FRU.PL.

Jeśli Azja, to Chiny i Tajlandia
W 2012 r. niezmiennie najpopularniejszymi kierunkami były destynacje europejskie. Z roku na rok wzrasta jednak popularność kontynentu azjatyckiego. W minionym roku wybrała się tam ponad połowa (55 proc.) klientów serwisu FRU.PL, którzy spędzali urlop poza Europą.

Z analiz serwisu wynika, że w roku 2012 prawdziwym hitem wyjazdowym były Chiny i Tajlandia, dokąd poleciało odpowiednio 22 proc. i 20 proc. wszystkich podróżujących do Azji. Stanowi to 15–proc. wzrost w stosunku do roku 2011.

Europejskie stolice na city break
Rok 2012 był rekordowy pod względem popularności kilkudniowych wyjazdów do europejskich miast. W porównaniu do 2011 roku serwis FRU.PL odnotował 20–proc. wzrost sprzedaży biletów na miejskie wypady w okresie od kwietnia do września 2012.

Wyjazdy typu city break można określić już mianem urlopowego trendu. W minionym roku największą popularnością cieszyły się weekendowe wypady do Paryża, Londynu, Rzymu i Barcelony. Czynnikiem zachęcającym Polaków do tej formy wypoczynku są wyjątkowo atrakcyjne ceny biletów lotniczych – dodała Bogumiła Sowa.

Do Azji po sezonie, w Europę w czasie szkolnych wakacji
Z analizy przeprowadzonej przez platformę rezerwacji biletów lotniczych wynika, że w minionym roku miesiącami najczęściej wybieranymi przez turystów na wypoczynek w Azji były listopad i kwiecień – w tym czasie na azjatycki kontynent poleciało 18 proc. wszystkich klientów FRU.PL, którzy zarezerwowali bilet na lot w 2012 roku.

Okres wakacyjny (od lipca do września) był najpopularniejszym czasem wylotów do Ameryki Północnej oraz podróży po Europie. Natomiast w przypadku Afryki i Australii, Polacy podróżują z taką samą częstotliwością, niezależnie od miesiąca i pory roku.

Ile za bilet?
Serwis przygotował także zestawienie średnich cen biletów lotniczych do najbardziej popularnych miast Europy oraz na każdy z kontynentów. Najtańsze bilety w 2012 roku klienci serwisu kupowali do Azji.

W walce na mocno konkurującym rynku przewoźników największym wygranym jest klient, który zyskuje liczne promocje, nowe połączenia lotnicze i niższe ceny. Jeszcze trzy lata temu trudno było kupić bilet na inny kontynent za mniej niż 3 tys. złotych. Obecnie, rezerwując bilet do Azji czy Ameryki Południowej na około trzy miesiące przed planowym wylotem, możemy go nabyć za niecałe 2 tys. złotych – powiedziała Bogumiła Sowa.

Ulubione tanie latanie
W minionym roku ponad połowa klientów FRU.PL (59 proc.) zdecydowała się na zakup biletów u tanich przewoźników, co stanowi 12–proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Najbardziej popularnymi liniami lotniczymi typu lowcost były Wizzair, Ryainair oraz EasyJet – wybrało je odpowiednio 17 proc., 14 proc. i 6 proc. klientów FRU.PL.

Podstawą raportu była analiza wszystkich sprzedanych przez FRU.PL biletów w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 r.

[Źródło: http://dziennikturystyczny.pl/]