Fostertravel.pl: własny dojazd i nowe kierunki

Od pewnego czasu można zaobserwować zmianę formy wyjazdów na narty, przekonuje serwis Fostertravel.pl. Na czym polega zmiana?

Mniej więcej 4 lub 5 lat temu wielu narciarzy wyjeżdżało za pośrednictwem polskich biur podróży autokarem najczęściej na Słowację (np. Jasna – Chopok, okolice Bańskiej Bystrzycy), do Włoch (Val di Fiemme, Val di Sole) czy Austrii (Zell am See-Kaprun). 2010 był rokiem tanich linii lotniczych w Polsce, dzięki którym dużą popularnością cieszyły się samolotowe wyjazdy narciarskie, głównie do Francji (region Alpe d’Huez, Les 2 Alpes i słynne Trzy Doliny – Les Trois Vallées).

Z kolei od dwóch lat wśród polskich wielbicieli białego szaleństwa można zauważyć wzrost zainteresowania dojazdem własnym. Klienci mają bardzo często swoje ulubione, sprawdzone już przez nich samych czy też polecone przez znajomych, apartamenty, pensjonaty i hotele, które rezerwują za pośrednictwem biur podróży. Dojeżdżają potem na własną rękę – na ogół samochodem lub tanimi liniami lotniczymi. Najczęściej wybierają Słowację czy Czechy, gdzie ceny za nocleg zaczynają się już od 99 zł/os./dzień, albo Austrię i Włochy (ok. 160–200 zł/os./dzień).

Znacznie rzadziej decydują się na podróż do Francji, na co wpływ ma większa odległość i droższe połączenia lotnicze. W czasie sezonu narciarskiego dużą popularnością cieszą się również krótkie weekendowe wypady do naszych południowych sąsiadów – Słowaków i Czechów. Przyciągają oni Polaków stosunkowo tanimi ofertami, dobrze przygotowanymi ośrodkami sportów zimowych, a poza tym jest do nich blisko.

W tym sezonie wielu miłośników białego szaleństwa skorzystało na początku grudnia z wyjazdów autokarami na imprezy Ski Opening, czyli otwarcie sezonu narciarskiego, głównie we Włoszech i Austrii. Tego typu tygodniowe oferty (z karnetem w cenie!) zaczynały się już od 1099 zł od osoby. Polscy wielbiciele nart i snowboardu uwielbiają także ferie zimowe, podczas których – oprócz wyjazdów indywidualnych czy rodzinnych – dominują obozy narciarskie dla dzieci i młodzieży. Eksperci z Fostertravel.pl liczą też na duże grono zainteresowanych ofertami na zakończenie sezonu, a więc w marcu i kwietniu. Już teraz – na początku stycznia – biura podróży przygotowały atrakcyjne ceny na tego typu wyjazdy narciarskie.

Wśród samolotowych podróży od kilku lat dominuje Francja. W tym sezonie na rynku polskim pojawiły się dwie nowości – Bułgaria (Bansko) oraz Turcja (region Erzurum). Być może nie są to kierunki, które pod względem liczby tras zjazdowych i ich długości mogłyby konkurować z modnymi kurortami alpejskimi, ale wbrew pozorom mają naprawdę dużo do zaoferowania narciarzom i snowboardzistom. Czeka tam na nich nowoczesna infrastruktura – wyciągi, sztuczne naśnieżanie i komfortowe hotele czy apartamenty. Poza tym w porównaniu z Alpami bułgarskie Bansko i tureckie Erzurum oferują dużo bardziej atrakcyjne ceny karnetów, wyżywienia, napojów itd. Zapewniają również większą przepustowość i luz na stokach, gdyż w obu tych ośrodkach jest na razie dużo mniej narciarzy niż w Austrii, Francji czy Włoszech. Co najważniejsze, ceny takich tygodniowych wyjazdów samolotem (z dwoma posiłkami dziennie) do Banska i Erzurum zaczynają się już od 1199 zł od osoby.

[Źródło: http://dziennikturystyczny.pl/]

Zobacz ofertę Fostertravel.pl na lato 2013: