Egzotyczne wyjazdy coraz popularniejsze

mt0191Według analiz największego pośrednika wyjazdów turystycznych Travelplanet.pl, rośnie zainteresowanie Polaków egzotycznymi podróżami. A w tym roku będzie taniej niż w ubiegłym. Ze statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl dotyczących wyjazdów egzotycznych wynika, że liczba wyjeżdżających na taki wypoczynek, w porównaniu z rokiem ubiegłym, niemal się podwoi. Najbardziej popularne kierunki w tym sezonie to Kuba, Chiny, Dominikana, Emiraty Arabskie i Tajlandia. Wybiera je 58 proc. wyjeżdżających na egzotyczne wyprawy.

Preferencje nie zmieniły się wyraźnie w porównaniu do pierwszej piątki z poprzedniego sezonu (Dominikana, Kuba, Tajlandia, Chiny, Izrael).

mt0191a

Kuba – powrót do przeszłości w karaibskich klimatach

Kuba obecnie reklamowana jest jako ostatnia możliwość odwiedzenia tego kraju jeszcze w klimacie socjalizmu a la Fidel Castro. Jednak głównym powodem jest niższa cena wycieczek do tego kraju. Po wprowadzeniu przez biura podróży ofert wypoczynku z bezpośrednim przelotem dreamlinerem, ceny spadły od kilkuset do nawet dwóch i pół tysiąca złotych od osoby. Choć na Kubę można polecieć już za nieco ponad 5000 zł, to średni koszt na osobę wynosi ok. 8250 zł.

Kuba jest największą wyspą Morza Karaibskiego należącą do archipelagu Wielkich Antyli. Przez cały rok panują tam wysokie temperatury. Jest tam mnóstwo palm kokosowych, dziewiczej natury, ciekawych zabytków i cudownych plaż. Chociaż odcięta od nowoczesności przez socjalistyczny reżim, stanowi jednak bardzo barwny i pełen sprzeczności zakątek świata. Główne kierunki wycieczek na Kubę to stolica Hawana i Varadero. Szerokie plaże usypane złotym piaskiem, to miejsce idealne dla przybywających tu na wypoczynek miłośników plażowania. Bajeczne rafy koralowe niezwykle turkusowej wody Morza Karaibskiego przyciągają wielbicieli nurkowania.

mt0191b

Chiny – wycieczki śladami historii i cudów natury

Chiny zyskały na popularności dzięki niższym cenom wyjazdów zorganizowanych. Średni koszt egzotycznej wyprawy, wynoszący ok. 3700 zł od osoby, to jeden z najniższych, jeśli chodzi o egzotyczne wyjazdy. Porównując oferty w serwisie Travelplanet.pl można znaleźć wycieczki do Pekinu za 2700 zł od osoby, czy wycieczki objazdowe po tym kraju za 3300 – 3400 zł od osoby. Jest to praktycznie cena tygodniowego pobytu w opcji All inclusive w luksusowym hotelu nad Morzem Śródziemnym lub na Wyspach Kanaryjskich.

Chiny to nie tylko światowa fabryka, porty przeładunkowe czy olbrzymie miasta. To także ciekawa i barwna kultura, fascynujące dzieła ludzkich rąk oraz niewyobrażalne cuda natury. Najpopularniejsze są wycieczki objazdowe ze zwiedzaniem Pekinu i okolic wraz z Wielkim Murem Chińskim, największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka, jeden z cudów świata i symbol Chin. Odwiedzanie wielu niezwykłych świątyń, pałaców, budowli, ogrodów pozwala poznać historię i kulturę chińską. Ale oprócz stolicy i okolic jest wiele miejsc i atrakcji wartych zobaczenia. Armia Terakotowa, Klasztor Shaolin, Danxia, Jaskinie Longmen, znane również jako Groty Smoczej Bramy, rezerwat Yading, Wąwóz Skaczącego Tygrysa, czy Brama do Nieba, to tylko część z wielu niezwykłości Chin.

Gdzie jeszcze i za ile na egzotyczny wyjazd?

Nowością w ofercie egzotycznych wycieczek jest duża liczba wyjazdów 3-4 dniowych. Najtańsze, do Emiratów Arabskich, trwające trzy dni kosztują ok. 3000 zł od osoby (hotel 4*, śniadania). Dłuższe, tygodniowe wyjazdy zaczynają się od 2300 zł na osobę do Emiratów (hotel 3-4* śniadania) lub do Gambii (hotel 3*, All inclusive). Wypoczynek w Tajlandii lub Kenii to wydatek przynajmniej 3600 zł od osoby. Wakacje w Indiach, Wenezueli, Wietnamie, na Kubie, Dominikanie, Sri Lance, Zanzibarze czy na Malediwach to koszty rzędu 4600 – 5000 zł od osoby. Średni koszt wakacji egzotycznych obniżył się rok do roku aż o 870 zł na osobę, kiedy to koszty letnich wakacji były nieznacznie wyższe w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Jednak okazuje się, że cena nie jest najważniejsza, gdyż decydując się na egzotyczny wyjazd turyści kierują się przede wszystkim jakością oferty i jej oryginalnością. Cena jest ważna i może zachęcić do wyjazdu, ale nie jest to w tym przypadku sprawa najważniejsza. Egzotyczne wakacje to wyjazd na drugi koniec świata, gdzie być może będziemy raz w życiu, bo przecież jest tyle miejsc do odwiedzenia na świecie. Warto więc zobaczyć tam jak najwięcej.

[PR]