Co w razie zgubionego bagażu? Odszkodowanie?

bagażDo samolotu najczęściej zabieramy dwa typy bagażu, a mianowicie bagaż podręczny, czyli kabinowy, a także bagaż rejestrowany, który trafia do specjalnego bagażnika. Niestety, bagaż rejestrowany jest narażony na zagubienie, co dzieje się stosunkowo często i może być konsekwencją różnych sytuacji. Co zrobić wtedy, gdy bagaż zaginie?

bagaż

To, że bagaż nie pojawił się na taśmociągu, nie oznacza, że należy spisać go na straty. Zdarza się, że został źle pokierowany i poleciał w innym kierunku lub został pomięty przy załadunku. Takie sytuacje najczęściej pojawiają się wtedy, gdy obsługa źle wpisała kod lotniska docelowego czy bagaż nie zdążył przejść kontroli bezpieczeństwa. Zdarza się też, że przyczyną jego zagubienia jest uszkodzona lub odpięta przywieszka bagażowa czy błędy w przekierowaniu bagażu. Warto pamiętać o tym, że istnieje większe prawdopodobieństwo zagubienia bagażu przy lotach z przesiadkami.

Zatem jeżeli bagaż nie pojawił się na lotnisku, należy przede wszystkim zgłosić taką sytuację do obsługi. Potrzebne będą do tego dokumenty podróży. Efektem będzie wygenerowanie raportu o utracie bagażu. Generuje się także numer, z którym często można monitorować status poszukiwania bagażu. Większość bagaży odnajduje się przed upływem 24 godzin i wtedy są dostarczane do pasażera. W rzadszych przypadkach może zdarzyć się, że bagaż nie zostanie zlokalizowany. W takiej sytuacji można ubiegać się o zwrot kosztów zagubionych przedmiotów – w tym przypadku obowiązują jednak maksymalne sumy, które wynoszą maksymalnie do około 1200 euro.

Oczekiwanie na wypłacenie odszkodowania często jednak trwa długo, dlatego rekomenduje się także wykupienie ubezpieczenia bagażu – dzięki niemu można otrzymać odszkodowanie za zniszczony lub zagubiony bagaż zgodnie z OWU (Ogólnymi Warunkami Umowy). To niewielki koszt i można wykupić taki dodatek do polisy przy kupowaniu głównego ubezpieczenia turystycznego, dlatego warto się na niego zdecydować.

W wyszukiwaniu najlepszych polis turystycznych pomaga portal bm.pl prezentujący szeroką gamę atrakcyjnych i aktualnych ofert ubezpieczeniowych. Dzięki bm.pl można szybko i wygodnie wyszukać najbardziej korzystną polisę bez przepłacania i zawrzeć umowę on-line.