Co można zwiedzić w Warszawie?

Warszawa zwiedzanieUłożenie planu zwiedzania stolicy to spore wyzwanie. Warszawa ma bardzo wiele do zaoferowania, dlatego warto sobie zadać pytanie, czego Państwo oczekujecie po Waszej wycieczce. Czy chcielibyście poznać miasto, jego historię i charakter? A może interesuje Was jakiś jeden konkretny aspekt dziejów lub życia kulturalnego Warszawy? Spieszymy z pomocą i odpowiadamy na pytanie, co można zwiedzić w Warszawie?

Warszawa zwiedzanie

Esencja stolicy

Macie niewiele czasu, a chcielibyście Państwo uchwycić możliwie najwięcej z atmosfery i historii miasta? Polecamy rozpoczęcie zwiedzania w jednym z dwóch miejsc. Najbardziej naturalne wydaje się udanie się najpierw na Stare Miasto, potem odbycie spaceru Krakowskim Przedmieściem, wreszcie zwiedzanie Łazienek lub Wilanowa. Krótko mówiąc, dotknięcie na dobry początek najdawniejszych dziejów Warszawy.

Zwiedzanie Starówki i Krakowskiego Przedmieścia to dość szczególne doświadczenie. Z jednej strony mamy okazję poczuć ducha dawnej stolicy i zobaczyć wspaniałe budowle zaprojektowane w różnych epokach w pełnej krasie. Z drugiej, wciąż towarzyszy nam świadomość, że historyczna zabudowa Warszawy została w ogromnej mierze zrekonstruowana po kataklizmie II wojny światowej. Nie umniejsza to jednak wartości podziwianych obiektów. Doskonale rozumieli to członkowie Komitetu UNESCO, wpisując Stare Miasto w Warszawie na Listę Światowego Dziedzictwa. Zabudowa tej części Warszawy przypomina o jej królewskiej przeszłości, a równocześnie skłania do refleksji nad dramatem miasta i jego mieszkańców w latach 1939-1945. Pamiętajmy o tym, podziwiając Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Rynek Starego Miasta, Mury Miejskie, wreszcie wspaniałe obiekty Krakowskiego Przedmieścia.

Warto również przypomnieć, że zespoły pałacowo-parkowe w Łazienkach i Wilanowie przetrwały wojnę bez dramatycznych zniszczeń. Należą do najpiękniejszych obiektów tego typu w Europie i zdecydowanie warto je odwiedzić.

Można również spróbować rozpocząć zwiedzanie z nieco innej strony i zacząć od okolic Dworca Warszawa Centralna, gdzie wyrosły najwyższe stołeczne biurowce, otaczając Pałac Kultury i Nauki. W przypadku takiej opcji zaczynamy od nowoczesnego oblicza Warszawy i niejako cofamy się w czasie. Warto również zwrócić uwagę na sam Pałac Kultury. Pamiątka czasów stalinowskich oswojona przez otoczenie i mieszkańców stała się jedną z większych atrakcji miasta, a równocześnie jednym z licznych świadectw dramatycznych dziejów stolicy w XX wieku. Najwyższy budynek w Polsce to fantastyczny punkt widokowy. Obejrzenie panoramy Warszawy z tarasu widokowego to jeden z punktów „obowiązkowych” wizyty w stolicy.

Miejscem, które przechowało coś z atmosfery Warszawy 20-lecia międzywojennego, w którym przetrwał dawny, stołeczny folklor oraz duża część starej zabudowy jest warszawska Praga. Chcąc poznać Warszawę, trzeba koniecznie wybrać się na spacer po tej dzielnicy.

Także najstarsza nekropolia Warszawy – cmentarz na Powązkach to prawdziwa kronika dziejów miasta opowiedzianych losami jego mieszkańców.

Powstanie warszawskie i dziedzictwo żydowskie

Do najczęściej wybieranych wycieczek tematycznych po Warszawie należą wędrówki z przewodnikiem śladami powstania warszawskiego i dziedzictwa żydowskiego. Trudno rozmawiać o historii Warszawy bez refleksji o powstaniu warszawskim, jego bohaterach i ofiarach walki z okupantem, jaki i o zagładzie społeczności żydowskiej w okresie II wojny światowej (ponad 1/3 ludności miasta). Współczesna Warszawa bardzo silnie kultywuje pamięć o jednym i drugim. Warto zatem odwiedzić związane z oboma tematami miejsca pamięci i muzea. Muzeum Powstania Warszawskiego to jedna z najciekawiej zrealizowanych ekspozycji historycznych w Polsce. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (zlokalizowane w przepięknym budynku zaprojektowanym przez grupę fińskich architektów) prezentuje narrację o dziejach polskich Żydów na przestrzeni całej naszej historycznej przeszłości, przywracając niejako zapomniane.

Co można zwiedzić w Warszawie – więcej inspiracji

Szukając odpowiedzi na pytanie, co można zwiedzić w Warszawie, można by przywołać jeszcze mnóstwo wspaniałych obiektów, miejsc i tras. Co można zwiedzić w Warszawie oraz wiele pomysłów znajdziecie Państwo na prowadzonym przez profesjonalnych przewodników portalu. Zaglądając tam, rozważcie również pomysł zwiedzania Warszawy z przewodnikiem. Wycieczka z osobą znającą dzieje i sekrety miasta pozwala naprawdę dobrze je poznać i pokochać.