Chorwacja – raj dla żeglarzy

mt0167Chorwacja jest krajem odznaczającym się wyjątkową różnorodnością krajobrazu i architektury, a zarazem niezwykle pięknym. Widać to zarówno na urokliwym, niezniszczonym przez człowieka wybrzeżu Adriatyku, jak i w obszarach chronionej przyrody w głębi lądu. Niezależnie od tego, czy chcemy zwiedzać kolejne malownicze wyspy, odkrywać ślady minionych epok, rozkoszować się przysmakami regionalnej czy uprawiać sport, Chorwacja jest doskonałym miejscem do spędzania czasu nie tylko w okresie wakacji, lecz również w pozostałych porach roku.

mt0167

Linia brzegowa Chorwacji, szósta w Europie pod względem długości, jest wyjątkowo urozmaicona i zróżnicowana, dlatego kraj ten stanowi prawdziwy raj dla miłośników żeglarstwa. Na poszczególnych wyspach i na lądzie można znaleźć ponad półtora tysiąca portów i zatok, w których żeglarze mogą zacumować łódź. Chorwackie mariny, położone w wyjątkowo dobrze chronionych miejscach zarówno w dużych miastach, jak i w małych zatoczkach na wyspach, stanowią bezpieczną przystań dla żeglarzy. Oprócz obsługi i konserwacji łodzi oferowane jest wszystko, co niezbędne w podróży morskiej. Na członków załóg czekają tu również wspaniałe wrażenia kulinarne w licznych restauracjach i rodzinnych tawernach.

Wśród najciekawszych regionów na wybrzeżu Adriatyku warto wymienić zatokę Kvarner i Dalmację Południową.

Kvarner

Zatoka Kvarner to wyjątkowe miejsce, łączące w sobie piękno morza, wysp i gór. Jest odwiedzane przez turystów przez cały rok. Urokliwe wybrzeże zatoki i wyspy najlepiej poznawać z pokładu łodzi, zwłaszcza że można tu znaleźć znakomicie położone, dobrze wyposażone przystanie. W regionie znajduje się trzydzieści portów, a szesnaście marin oferuje łącznie 5000 miejsc postojowych.
Tutejsze wyspy są ważnym elementem oferty turystycznej Chorwacji. Goście mogą odkrywać piękno przyrody i poznać kraj pełen tradycji, o bogatym dziedzictwie kulturowym, a przy tym liczyć na odpowiednie zakwaterowanie i cieszyć się usługami wysokiej jakości. Cres, Lošinj, Krk i Rab to gościnne wyspy z odrębną historią i tradycjami, a zarazem nowoczesną infrastrukturą zapewniającą wszelkie udogodnienia dla miłośników żeglarstwa, którzy — jeśli będą mieli szczęście — mogą w tych okolicach spotkać delfiny.

Mariny w zatoce Kvarner

Marina ACI Cres, Marina ACI Opatija, Marina ACI Rab, Marina ACI Supetarska Draga, Marina Punat, Marina Lošinj, Yacht Club Mali Lošinj.

Najciekawsze miejsca:

Volosko

Jednym z najpiękniejszych miejsc w okolicy jest Volosko, mała wioska rybacka i obowiązkowy punkt wycieczki dla każdego smakosza. Wśród jej zaułków i malowniczych kamiennych budynków można znaleźć małe restauracje oferujące świeże ryby przygotowane według znakomitych, tradycyjnych przepisów.

Lubenice

Na wyspie Cres, poniżej fascynującej średniowiecznej osady położonej na szczycie wzgórza, wypełnionej labiryntem wąskich uliczek, znajduje się przepiękna zatoka z jedną z najładniejszych plaż w rejonie Kvarner.

Opatija

Opatija to miejscowość o najbogatszych nad Adriatykiem tradycjach związanych z wypoczynkiem, sięgających starożytności. Dzięki typowo śródziemnomorskiemu klimatowi było to niegdyś jedno z ulubionych miejsc letnich i zimowych wyjazdów arystokracji Monarchii Austro-Węgierskiej. Dziś znajdują się tu luksusowe hotele, starożytne wille i oryginalne budynki przekształcone w ośrodki turystyczne wyposażone w sale konferencyjne, baseny i centra odnowy. Jednym z najstarszych i najpiękniejszych budynków w mieście jest Villa Angiolina. W przeszłości mieszkało tu wiele osobistości, między innymi cesarzowa Austrii, Maria Anna Sabaudzka, następca tronu arcyksiążę Rudolf z żoną Stefanią oraz pisarz i botanik Heinrich Noë.

Spacer w jednym z pięknych parków czy wędrówka promenadą, liczącą 12 km długości, albo podziwianie morza z plaży w jednej z rozlicznych zatoczek, to sposób, by poczuć nastrój tego miejsca, w którym piękno natury łączy się z elegancją i luksusem. Koncerty odbywające się w malowniczych kościółkach na wyspach, imprezy folklorystyczne i miejscowe obyczaje tworzą interesujące tło codziennego życia w tym regionie.

Dalmacja

Ciepłe morze, malownicze krajobrazy, bogata historia i piękne wyspy to elementy, dzięki którym Dalmacja jest idealnym miejscem do uprawiania żeglarstwa. Znajduje się tu między innymi ujście Neretwy i jedno z najpiękniejszych miast w Europie: Dubrownik, nazywany „perłą Adriatyku”. Region znany jest z winnic, gajów oliwnych i uprawy migdałowców.

Mariny ACI w Dalmacji

Marina ACI Trogir, Marina ACI Split, Marina ACI Milna, Marina ACI Palmižana, Marina ACI Vrboska, Marina ACI Korčula, Marina ACI Slano, Marina ACI Dubrownik.

Najważniejsze wyspy w Dalmacji Środkowej i Południowej:

Hvar

Hvar, nazywana królową dalmatyńskich wysp, słynie z pól lawendy, która kwitnie właśnie w lecie, głównie w czerwcu. Cała wyspa robi się wówczas fioletowa, a w powietrzu unosi się zniewalający zapach tej rośliny. Hvar to idealne miejsce dla miłośników przyrody i turystyki pieszej. Można tu wyruszyć na tzw. „ziołowe wędrówki” z przewodnikiem. Wyspę Hvar uważa się za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie.

Vis

Wyspa Vis przez długi czas była dość niedostępnym miejscem. Obecnie jednak trafiają tu żeglarze, którzy pragną w czasie wakacji zaznać odrobiny prywatności i których przyciąga tajemniczy urok wyspy. Nie ma tu na razie tłumów turystów, wyspa wygląda właściwie tak, jak przed laty.

Lastovo

Wyspa Lastovo została uwzględniona na liście dziesięciu „rajskich ogrodów” opracowanej przez organizację WWF. Warto odbyć romantyczną wycieczkę i odwiedzić zatoczki w miejscowościach Zaklopatica i Skrivena Luka (Portorus). Przepiękne, piaszczyste plaże są dostępne niedaleko stąd, na wysepce Saplun.

Korčula

Korčula to miejsce dla poszukiwaczy przygód: odwiedzający tę wyspę ruszają śladami jednego z najsłynniejszych podróżników w historii, Marco Polo. Stoi tu dom, w którym się urodził. Wyspa ma bogate tradycje żeglarskie. Miasto otoczone murami i fortami, a zwłaszcza jego najstarsza część, zawiera rozliczne pamiątki interesującej przeszłości.

Dzięki swojej historii, krajobrazom i kuchni Chorwacja stanowi raj dla wszystkich miłośników morza, dobrego jedzenia, kultury i sportu. Każdy gość, niezależnie od zainteresowań i pasji, znajdzie u nas coś dla siebie.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem http://croatia.hr

[PR]