Chorwacja: dziedzictwo kulturowe, hip-hop i wyborna kuchnia

ChorwacjaChorwacja to nie tylko malownicze wyspy,  niesamowite dziedzictwo kulturowe i nadmorskie plaże, które latem przyciągają rzesze turystów. Również poza ścisłym sezonem wakacyjnym, kraj ten oferuje szereg atrakcji dla miłośników dobrego jedzenia i wina, podróży oraz kultury. To właśnie tutaj, w tym młodym i dynamicznym kraju, odbywają się jedne z najciekawszych na świecie festiwali i wydarzeń kulturalnych. Najważniejsze z nich rozpoczną się już niebawem!

MUZYKA

Deboto, Szybenik, 2-5 czerwca

Festiwal Deboto to wydarzenie o wyjątkowej atmosferze podczas którego sztuka, kuchnia i wino spotykają się z jazzem i muzyką elektroniczną. Odbywa się on w Szybeniku – mieście słynącym ze średniowiecznych zabytków, widoków połyskującego w słońcu morza, wyjątkowej kuchni i pięknych, dziewiczych wysepek w sąsiedztwie. Festiwal Deboto sprawia, że zjawiają się tu najlepsi lokalni i międzynarodowi DJ-e. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie między innymi zespół Brandt Brauer Frick. Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu.

Festiwal INmusic, Zagrzeb, 20-22 czerwca

Jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w sezonie wakacyjnym jest festiwal INmusic w Zagrzebiu. W przepięknej lokalizacji, na zielonych wyspach pośrodku Jeziora Jarun, spotykają się światowej sławy gwiazdy i fani muzyki z całej Europy. W tym roku, o wyjątkową atmosferę i pozytywne wibracje zadbają m.in. Florence + The Machine, PJ Harvey, Skunk Anansie i Jake Bugg. Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu.

Festiwal Hideout, Novalja (Wyspa Pag), 26-30 czerwca

Hideout to festiwal muzyki elektronicznej podczas którego w ciągu zaledwie pięciu dni, na sześciu scenach festiwalowych zlokalizowanych na plaży Zrće pojawi się ponad setka DJ-ów. Jakby tego było mało, koncertom będą towarzyszyły niezliczone imprezy na łodziach i w basenach. Podczas tegorocznej edycji wystąpią m.in. Jamie XX, Skrepta, The Martinez Brothers oraz goście specjalni w tym J.E.S.u.S, Jackmaster i Seth Troxler. Ceny biletów zaczynają się od 174 EUR, co obejmuje wszystkie wydarzenia organizowane w ramach festiwalu. Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu.

KULTURA

Festiwal uliczny Cest is d’Best, Zagrzeb, 26 maja – 3 czerwca

Cest is d’Best to festiwal uliczny w Zagrzebiu, który odbywa się w dniach 1-30 czerwca i zapewnia niezapomniane wrażenia kulturalne i rozrywkowe. Festiwal został zorganizowany po raz pierwszy w 1997 r. i z biegiem lat nabrał międzynarodowego prestiżu. Na ulicach i placach Zagrzebia pojawi się siedem scen i artyści sztuk wizualnych, muzyki, sportu, jak również teatr uliczny i liczne atrakcje dla dzieci. Festiwal Cest is d’Best podkreśla to, co w Chorwacji najlepsze: młodość, energię i tradycyjne, rodzinne ciepło. Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu.

Chorwacja

Festiwal Karola Maya, Starigrad-Paklenica, 4-11 czerwca

Podczas festiwalu Karola Maya, utrzymanego w duchu filmów o Winnetou, turyści mogą powrócić myślami do czasów dzieciństwa. Nie każdy wie, że kultowe filmy o indiańskim wodzu, oparte na dorobku literackim patrona festiwalu, były kręcone właśnie w Chorwacji i to już ponad pół wieku temu. Festiwal Karola Maya jest wyjątkową okazją żeby zobaczyć miejsca, w których powstały zdjęcia do filmu, poznać aktorów i twórców, przypomnieć sobie fabułę filmową i skosztować kuchni regionów Chorwacji. Obowiązkowe punkty programu to tradycyjnie Starigrad-Paklenica oraz luksusowy hotel Alan. A dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w festiwalu, mamy dobrą wiadomość: w 2015 r. w Chorwacji nakręcono nowe filmy o Winnetou, które pokaże jeszcze w tym roku niemiecka telewizja. Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu.

Festiwal Bajek, Ogulin, 10-12 czerwca

Ogulin, rodzinne miasto słynnej chorwackiej bajkopisarki Ivany Brlić Mažuranić, organizuje w czerwcu Festiwal Bajek. Do miasta zjadą grupy teatralne, pisarze i muzycy, którzy wystawią sztuki, zaprezentują swoje prace i zorganizują wyjątkowe warsztaty dla dzieci – jednym słowem całe miasto zmieni się w baśniową krainę. Będąc w Ogulinie, warto odwiedzić centrum multimedialne w Domu Bajek Ivany. Jest to muzeum, które powstało z myślą o uczczeniu twórczości Ivany Brlić-Mažuranić oraz wykorzystaniu bajek do promowania czytelnictwa, dzielenia się wiedzą i artystycznej ekspresji. To wyjątkowa okazja, żeby na kilka dni zapomnieć o rzeczywistości i spotkać się z wróżkami, krasnoludkami, wiedźmami i innymi bajkowymi postaciami. Więcej informacji będzie można znaleźć na stronie Wspólnoty Turystycznej Ogulin.

JEDZENIE I WINO

Vinistra, Istria, 13-15 maja

Chorwacja rozwija produkcję z regionalnych win. Wystawa wina i sprzętu winiarskiego Vinistra to najlepsza okazja, aby ich skosztować. Wydarzenie to odbywa się w Istrii i każdego roku przyciąga kilka tysięcy miłośników tego trunku. W ramach Vinistry organizowana jest również degustacja (Vinistra Gourmet), podczas której odwiedzający mogą spróbować win wystawców oraz przeróżnych przysmaków przygotowanych przez kucharzy z Chorwacji i z całego świata. www.vinistra.com/vinistra-exhibition.html

[PR]