Brama do Indii…

Mumbaj, lub jak zwykło się mawiać w Polsce – Bombaj. Jakie macie skojarzenia? Popularny kilka lat temu film „Slumdog” pokazał to miasto z mało korzystnej strony. Zaludnione i brudne… A przecież to nieprawda! No może w kwestii zaludnienia – to by się zgadzało, bo miasto to jest jednym z najgęściej zaludnionych na świecie. A jednocześnie jako była kolonia Brytyjska posiada zupełnie inny klimat niż pozostałe miasta wschodu. Jaki? O tym najlepiej przekonać się na miejscu, a teraz korzystając z promocji Lufthansy można to zrobić zupełnie niedrogo.

Co zatem wyjątkowego jest w Mumbaju?
Miasto w 2004 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie bez wpływu na tę decyzję był fakt, że jest ono niezwykle różnorodne. Wystarczy wymienić najbardziej znaczące świątynie znajdujące się na jego terenie, by zdać sobie sprawę, że różne kultury i nacje funkcjonują w nim obok siebie:
> w kościele Mount Mary spotykają się wyznawcy wiary katolickiej, a 8 września odbywa się tu wielki festiwal poświęcony Marii;
> najważniejszy tutejszy meczet – Haji Ali Dargah – powstał z inicjatywy bogatego arabskiego kupca… …i połączony ścieżką widoczną tylko podczas odpływu, z położoną na wyspie świątynią hinduistyczną Mahalaxmi;
> ale to Mumba Devi Mandir jest tą hinduistyczną świątynią, którą odwiedzają setki wiernych dziennie.
Jeżeli chodzi o budowle sakralne to w Mumbaju warto też zobaczyć pochodzący z XIV wieku kompleks świątyń Walkeśwary.

Będąc w Mumbaju warto tak wyznaczyć trasę zwiedzania, by mieć okazję zobaczyć jak największą liczbę zabytków z okresu kolonialnego. Te których nie sposób pominąć to:
>Brama do Indii wzniesiona w latach1915-1924 na cześć króla Anglii Jerzego V i jego małżonki Marii. Jest to łuk tryumfalny o wysokości 26 metrów.
> Muzeum Księcia Walii, powstało aby uczcić przybycie księcia Walii, późniejszego króla brytyjskiego Edwarda VII. Mówi się, że jest to najwspanialsze muzeum w całych Indiach.
> Dworzec Kolejowy znany jako Dworzec Królowej Wiktorii, cechuje się on unikalnym stylem architektonicznym powstałym przy współpracy brytyjskich i indyjskich architektów.
> Mumbajska Giełda Papierów Wartościowych, zlokalizowana w centrum finansowym miasta przy Dalal Street, założono ją w 1875 roku i obecnie jest to najstarsza giełda w Azji.
> Poczta Główna, budowana w latach 1904-1913 zachwyca konstrukcją z czarnego bazaltu, żółtych i białych kamieni.
> Bombajskie Towarzystwo Azjatyckie, powstało ono w 1830 roku, obecnie w budynku ma swoją siedzibę najstarsza biblioteka publiczna w mieście.
> Hotel Tadź Mahal, najwspanialszy hotel w mieście, znany m.in. z tego, że zatrzymywały się tu takie osoby jak Beatlesi, Jacky Kennedy, Mick Jagger, Angelina Jolie i Brad Pitt, Barack Obama…

Na koniec należy wspomnieć jeszcze o tym, że Mumbaj to nie tylko dawna brytyjska kolonia i najbardziej ludne miasto w kraju, ale też stolica Bollywood! A jak ktoś jest w stolicy kina, to koniecznie musi się wybrać na seans do Regal Cinema. Zbudowano je w czasie wielkiego boomu kinowego, otwarto w 1933 i od tego momentu nieprzerwalnie można w nim oglądać kolejne wielkie produkcje.

I jeszcze zakupy… a w tym celu najlepiej wybrać się na tradycyjny, lokalny targ – Crawford Market, zlokalizowany w XIX wiecznym budynku zaprojektowanym przez ojca znanego wszystkim pisarza Rudyarda Kiplinga. Można tu znaleźć absolutnie wszystko!

Czyli kierunek Indie? Do 25 czerwca Lufthansa oferuje bilety lotnicze w cenie od 2109 zł za podróż w dwie strony – promocja ta trwa do 10 lipca i dotyczy podróży, które odbędą się od 1 listopada 2013 do 31 marca 2014. Inne kierunki, których dotyczą atrakcyjne ceny to:
Abu Dhabi bilety od 2309 zł
Algier bilety od 1639 zł
Amman bilety od 1439 zł
Baku bilety od 1769 zł
Bejrut bilety od 1449 zł
Delhi bilety od 2379 zł
Dubaj bilety od 1809 zł
Hong Kong bilety od 2469 zł
Johannesburg bilety od 2819 zł
Maskat bilety od 2329 zł
Osaka bilety od 2629 zł
Pekin bilety od 2229 zł
Seul bilety od 2699 zł
Singapur bilety od 2959 zł
Szanghaj bilety od 2229 zł
Teheran bilety od 2249 zł
Tel Awiw bilety od 1359 zł
Tokio bilety od 2629 zł

[http://blog.esky.pl/]