Analiza wyborów turystycznych w sierpniu

Egipt ze spadkiem, ale wciąż w pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Pozycję lidera z lipca utrzymała Grecja, którą wybrał niemal co czwarty kupujący. W sierpniu za wakacje płacono średnio 2378 zł od osoby – o 108 zł mniej niż miesiąc wcześniej. To najważniejsze wnioski płynące z raportu przygotowanego przez portale Wakacje.pl EasyGo.

Dane w raporcie pochodzą z analiz sprzedażowych serwisów Wakacje.pl i EasyGo. Raport obejmuje statystyki rezerwacyjne większości touroperatorów, w tym takich jak Itaka, Neckermann, Wezyr czy Rainbow Tours.

W sierpniu, podobnie jak w poprzednim miesiącu, najbardziej popularnym kierunkiem wśród turystów była Grecja, którą wybrał prawie co czwarty kupujący (23 proc.). Hitem greckich wakacji okazała się Kreta, tuż za nią Rodos, Kos i Zakynthos. Podróżujący chętnie wybierali również ofertę wyjazdu do Turcji (22,9 proc.) i Hiszpanii (12,4 proc.). Na czwartej pozycji znalazła się Tunezja z udziałem 9,7 proc. w całości rezerwacji.

Pierwszą piątkę zamyka cieszący się w ostatnich tygodniach złą sławą Egipt, który w skali miesiąca odnotował kilkuprocentowy spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca (8,9 proc. całości). Zamieszki w tym kraju i ostrzeżenie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wreszcie odwołanie imprez przez prawie wszystkich touroperatorów (wyjątkiem jest biuro Alfa Star) przyczyniło się do spadku tego kierunku w ogólnym zestawieniu. Rzadziej niż w lipcu wybierano wakacje w Bułgarii (7,5 proc.), Włochy utrzymały poziom 3,5 proc.

Mimo odwołania imprez przez touroperatorów z końcem miesiąca, Egipt utrzymał się w pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków. Do tego momentu większość naszych klientów zdecydowała się na wylot, na inny kierunek przesiadło się ok. 11 proc. tych, którzy wykupili wycieczkę do kraju faraonów z wylotem do końca sierpnia – informuje Klaudyna Mortka z działu PR Wakacje.pl i EasyGo.

Sierpniowe statystyki rezerwacji zagranicznych wakacji potwierdziły, że przy wyborze oferty urlopowej klienci stawiają na wygodę i komfort. Prawie połowa turystów wybrała ofertę z noclegiem w hotelu 4-gwiazdkowym (48 proc.), hotel 3-gwiazdkowy wybrało 32,9 proc. rezerwujących, a 16,3 proc. zdecydowało się na obiekt z pięcioma gwiazdkami. Najchętniej korzystano z wariantu All Inclusive (61,4), opcję z dwoma posiłkami wybrało 15,8 proc. podróżujących, a Ultra All Inclusive 2,7 proc. klientów.

Większość klientów Wakacje.pl i EasyGo planujących urlop za granicą skorzystało z oferty tygodniowego wypoczynku (65,5 proc.), na dwutygodniowe wakacje zdecydowało się 14,9 proc. Prawie co piąty wybrał niestandardową długość wypoczynku (19,6 proc.).

Klienci biur podróży rezerwujący wakacje w sierpniu to w większości pary (69,7 proc.) i rodziny z jednym lub dwójką dzieci (15,3 proc.). Rzadziej chcą wyjeżdżać na wakacje  samemu (5,5 proc.).

Najpopularniejszą formą dojazdu był samolot (80,4 proc.), 4,4 proc. to rezerwacje z dojazdem własnym, 3 proc. autokarem. To niemal identyczny wynik jak w lipcu br.

Klienci biur podróży za zagraniczne wakacje zapłacili w sierpniu średnio 2378 zł za osobę (średnia wartość rezerwacji wyniosła 5350 zł), czyli mniej niż w poprzednim miesiącu, ale o 300 zł więcej niż w ubiegłym roku. Największy spadek ceny w porównaniu z lipcem br. odnotowała Bułgaria – w sierpniu za urlop na tym kierunku zapłacić trzeba było średnio 1794 zł, czyli o 282 zł mniej niż miesiąc wcześniej. Mniej niż lipcu płacono też za wypoczynek w Grecji i Turcji (2486 zł/os.), Hiszpanii (2779 zł/os.), Tunezji (2193 zł/os.), Egipcie (2150 zł/os.), Chorwacji (1571 zł/os.) i we Włoszech (2013 zł/os.).

Z oferty last minute skorzystała połowa kupujących (50,56 proc.). Większość klientów biur podróży rezerwuje wakacje z niewielkim wyprzedzeniem. Ponad połowa rezerwacji to te z wylotem w sierpniu (51,6 proc.), we wrześniu 43 proc., a z końcówki sezonu w październiku chciało skorzystać tylko 4 proc. klientów rezerwujących wakacje w popularnych kurortach letnich.

[Dziennik Turystyczny]