Analiza cen imprez turystycznych

Spółka TravelDATA przesłała nowy materiał w ramach swej Analizy Cen Imprez Turystycznych. Bazuje on na najświeższych i przetworzonych danych z systemów rezerwacyjnych. Jakie wnioski płyną z najnowszego raportu?

Z analizy wynika, że mając do dyspozycji kwotę do 2500 zł za osobę na wyjazd w szczycie sezonu letniego można wybierać imprezy turystyczne w hotelach 3- i 3,5-gwiazdkowych z wyżywieniem nie tylko HB (np na Krecie, gdzie średnia cena kształtuje się na poziomie 2199 zł, czy w Maroku – 2498 zł), ale jest też w czym wybierać w wersji all inclusive. W tej wersji wyżywienia („wszystko w cenie”) mamy do dyspozycji najtańszą Bułgarię i Synaj w hotelach 3- i 3,5-gwiazdkowych ze średnią ceną około 2153 zł, Riwierę Turecką i Turcję południowo-zachodnią ze średnimi cenami na poziomie odpowiednio 2209 zł i 2267 zł, wybrzeże egipskie i Tunezję z średnimi cenami na poziomie odpowiednio 2269 zł i 2294 zł oraz grecką Kretę i Dodekanez za około 2465 zł od osoby. W systemach rezerwacyjnych są też dostępne hotele z grupy 4 i 4,5 gwiazdek all inclusive w Egipcie i w Bułgarii ze średnią ceną poniżej 2500 zł.

W ostatnim tygodniu marca średnia ważona cena analizowanych hoteli w wersji all inclusive spadła o 13,90 złotego. Największą zniżkę cen odnotowały obiekty 3-, 3,5-gwiazdkowe – o 26 zł, a najmniejszą 5-gwiazdkowe – o 6 zł. W przekroju kierunków podrożały Bułgaria i Egipt, a obniżkę średnich cen zanotowały Tunezja oraz Hiszpania (szczególnie duże spadki cen odnotowano na Majorce). Niewielkie zmiany w przekroju kierunków zanotowała Turcja oraz Grecja, gdzie wzrosty cen hoteli 4-gwiazdkowych zrównoważyły spadki cen hoteli 5-gwiazdkowych.

Dla wersji wyżywienia „śniadania i obiadokolacje” w ostatnim tygodniu marca średnia ważona cena oferowanych hoteli wzrosła o 18 zł. Największą zwyżkę cen odnotowały obiekty 3-, 3,5-gwiazdkowe – o 27 zł, a najmniejszą 5-gwiazdkowe – o 9 zł. W przekroju kierunków najbardziej podrożała Hiszpania – o 42,2 zł i Wyspy Kanaryjskie – o 23,4 zł, a największy spadek odnotowało Maroko – o 31 zł (silny spadek cen obiektów 5-gwiazdkowych). Niewielkie zmiany w przekroju kierunków zanotowały Kreta – spadek o 4,9 złotego (wzrost jedynie w cenach hoteli 5-gwiazdkowych) oraz Portugalia – spadek o 6,2 złotego.

Ciekawe jest zróżnicowanie cenowe ofert małych i średnich touroperatorów wobec tych największych. W wersji all inclusive różnice w cenach na korzyść biur mniejszych i średnich są największe na kierunku Tunezja (359 zł) oraz na Balearach (354 zł). Znaczne są również w Egipcie (245 zł) oraz w Turcji (229 zł). Mniejsze różnice są na wyspach greckich (bez Wysp Jońskich i bez 5 gwiazdek) gdzie wynoszą 192 zł oraz w Bułgarii (158 zł). Różnice w cenach na korzyść biur większych występują na Wyspach Kanaryjskich (409 zł), w Hiszpanii (144 zł) oraz na Wyspach Jońskich (62 złote). W wersji HB różnice w cenach na korzyść biur mniejszych i średnich największe były na Krecie, gdzie wyniosły (z wyjątkiem hoteli 5-gwiazdkowych) 253 złote oraz w Hiszpanii – 115 zł. Różnice w cenach na korzyść biur większych zanotowano na Wyspach Kanaryjskich (292 zł), w Maroku (144 zł) oraz w hotelach 5-gwiazdkowych na Krecie – 113 zł – powiedział Andrzej Betlej, współzałożyciel TravelDATA.

[Źródło: http://dziennikturystyczny.pl/]