5 powodów, dla których warto odwiedzić Mazury

MazuryWokaliści Czerwonych Gitar śpiewali – Chcemy wrócić nad jeziora, Na wędrowny rejs, natomiast tekst innej znanej piosenki mówi Hej Mazury, Jakie Wy cudne! Chcesz na własne oczy zobaczyć, dlaczego ten region wzbudza tak duże zainteresowanie turystów? Przekonaj się, z jakich powodów warto wyjechać na Mazury jeszcze w marcu, przed rozpoczęciem sezonu.

Zimowe szaleństwo powoli dobiega końca. Czas więc schować swoje narty lub deski snowboardowe do szafy i wyciągnąć nieco lżejsze ubranie i wygodne buty przystosowane do spacerów. Szukasz kolejnego miejsca, w którym mógłbyś przeżyć wyjątkową przygodę? Tym razem odwiedź polskie Mazury – krainę największych jezior i licznych gatunków zwierząt i roślin. Portal Sun & Snow przygotował dla Ciebie listę najciekawszych mazurskich atrakcji, które na pewno zachęcą się do podróży.

Mazury

Największe jezioro w Polsce

Mazury leżą na obszarze Krainy Wielkich Jezior, dlatego to właśnie tu należy szukać największych naturalnych zbiorników wodnych. W tej kategorii prym wiedzie jezioro Śniardwy o powierzchni 113,4 km2.

Z jeziorem Śniardwy jest związana legenda o królu Sielawie władającym kiedyś Mazurami. Według ludowych przekazów został on pewnego dnia złapany przez rybaka i musiał obiecać mu, że odtąd wszystkie jego sieci będą pełne ryb. Do dziś można zobaczyć uwięzionego króla na jednym z przęseł mostu w Mikołajkach.

Najdłuższe jezioro w Polsce

Kolejnym rekordowym naturalnym zbiornikiem wodnym na Mazurach jest Jeziorak – najdłuższe jezioro w kraju rozciągające się na ponad 27 km. Od południa graniczy z Iławą, natomiast od północy – z wsią Bukowiec.

Jeziorak przyciąga uwagę nie tylko turystów, lecz także literatów. To właśnie w pobliżu jeziora toczy się akcja powieści Zbigniewa Nienackiego Nowe przygody Pana Samochodzika wydanej w 1970 r. Fabuła książki opiera się na poszukiwaniach zatopionej w trakcie II wojny światowej ciężarki wypełnionej dziełami sztuki.

Najwyższy budynek w Polsce

Warmia i Mazury biją rekordy nie tylko najpiękniejszymi i największymi jeziorami, lecz także obiektami zbudowanymi przez człowieka. Jednym z nich jest maszt stacji radia i telewizji Olsztyn stojący w Pieczewie. W latach 70. ubiegłego wieku przeszedł rozbudowę, dzięki czemu dziś wznosi się na wysokość 360 m. Wynik ten pozwala mu zająć pierwsze miejsce w rankingu najwyższych masztów, a nawet budynków w kraju.

Rekordu tego nie przebił nawet Pałac Kultury (237 m) czy wieżowiec, który niedługo ma stanąć przy ulicy Chmielnej (310 m).

Najsłynniejsze wiadukty w Polsce

Aby zobaczyć historyczne akwedukty, nie trzeba od razu rezerwować lotu do Rzymu. W północnej części Mazur, najrzadziej odwiedzanych przez turystów, znajdują się bowiem polskie Stańczyki. Są to wiadukty nieczynnej linii kolejowej łączącej Gołdap i Żytkiejmy o długości 31 km.

Mosty w Stańczykach to największe tego typu budowle w kraju sięgające 200 m ponad poziom morza. Uwagę odwiedzających zwracają nie tylko rozmiary Akweduktów Puszczy Rominckiej, lecz także ich dokładne wykonanie i doskonałe proporcje.

Największe ruiny zamku w województwie warmińsko-mazurskim

Na terenie Mazur znajduje się także największy w tym regionie zamek. Jego ruiny są położone we wsi Szymbark, w pobliżu jeziora Szymbarskiego. Mury zamku zajmują obszar prostokąta o długości 97 m i szerokości 72 m. Dodatkowo do dzisiejszych czasów zachowały się ślady po 12 masztach.

Zamek we wsi Szymbark został zbudowany w XIV wieku. Od XVIII aż do zakończenia II wojny światowej należał do rodziny Finckensteinów. Później spalili go Rosjanie i do tej pory pozostaje w niezmienionym stanie

Jak zarezerwować apartament na Mazurach?

Czy 5 wymienionych wyżej powodów przekonuje Cię do wyjazdu na Mazury? Nie czekaj do lata lub rozpoczęcia wiosny. Wędrówkę po Krainie Wielkich Jezior możesz rozpocząć nawet w marcu, kiedy przyroda dopiero budzi się do życia. Wejdź tutaj i znajdź dla siebie najlepsze miejsce na nocleg. Jak to zrobić? To proste.

  1. Znajdź miejscowość na Mazurach z ciekawymi noclegami.
  2. Wybierz najlepszy apartament w okolicy.
  3. Zobacz, które pokoje są wolne w interesującym Cię terminie.
  4. Zarezerwuj apartament wysyłając mail do Sun & Snow lub dzwoniąc na podany na stronie numer.

Koniecznie podziel się później swoimi wrażeniami z podróży.