10 porad dla wynajmujących samochód na wakacje

carfreeWyjeżdżasz na wakacje? Preferujesz opcję zwiedzania samochodem, ale nie masz możliwości skorzystania ze swojego? Nie pozostaje Ci zatem nic innego jak zaopatrzyć się w auto u jednej z firm zajmujących się wypożyczaniem “czterech kółek”. My z kolei, przedstawimy kilka porad dla chcących skorzystać z wynajmu auta, aby przyjemny, wakacyjny czas nie zakończył się wygenerowaniem dodatkowych oraz niepotrzebnych kosztów.

carfree

1. Zaplanuj rozsądnie i z odpowiednim wyprzedzeniem

Planowanie wakacji nie powinno odbywać się na ostatnią chwilę, gdyż w pośpiechu można zapomnieć o kilku ważnych sprawach. Dlatego też, oferty wypożyczalni samochodów warto przeanalizować z odpowiednim wyprzedzeniem, aby móc wybrać najlepszą ofertę, która spełnia wszystkie nasze kryteria. Warto wówczas skorzystać ze specjalnych porównywarek cenowych online.

2. Ustal datę, godzinę i miejsce odebrania i oddania samochodu

Gdy już uda się wybrać odpowiednią wypożyczalnię spełniającą kryteria cenowe, jedną z kolejnych kluczowych kwestii będzie ustalenie dokładniej daty, godziny i miejsca przekazania i zwrotu pojazdu. Do tego zagadnienia nie można podejść w sposób lekceważący, ponieważ zarówno niewywiązanie się z odbioru, jak i opóźnienia w oddaniu samochodu mogą oznaczać dodatkowe koszty, które nałoży na nas firma z której usług korzystamy. W razie jakichkolwiek, nieprzewidzianych trudności, warto mieć przy sobie telefony kontaktowe do dostawcy tudzież pośrednika. Niektóre firmy są w stanie zrozumieć pewne wypadki losowe, ale inne mogą już tego nie zrobić.

3. Zorientuj się czy cena wynajmu obejmuje wkład własny

Przy podpisywaniu umowy zwróć uwagę, czy cena zakłada CDW (collision damage waiver) i to jaka kwota obciąży konto w przypadku powstania szkody. CDW to zabezpieczenie wynajmującego przed tym, aby poniósł dodatkowe koszta związane z naprawą samochodu w przypadku stłuczki bądź większej kolizji. Bez tego zapisu, wypożyczający ponosi wszelkie koszty związane z naprawą bez względu na to czy usterki wystąpiły z jego winy czy też nie. CDW ogranicza kwotę obciążenia, a zależeć ona będzie wówczas głównie od prestiżu firmy od której samochód jest wypożyczony, jak i od klasy samego pojazdu. Opinie jakie krążą po internecie wskazują jednoznacznie, że kwestia CDW jest bardzo istotna i w żadnym stopniu nie można jej pominąć.

4. Co zrobić w przypadku kradzieży samochodu?

Podobnie jak w przypadku punktu 3., ważnym będzie przy podpisywaniu umowy zwrócenie uwagi na to czy w cenie wynajmu znajduje się ochrona przed kradzieżą (TP – Theft Protection) i jaka suma będzie na nas ciążyć w przypadku takiej kradzieży. TP, analogicznie jak zabezpieczenie wkładu własnego pozwoli zadbać o interesy kierowcy i ograniczy ewentualną odpowiedzialność finansową do pewnej, określonej w umowie kwoty.

5. Sprawdź ubezpieczenie pojazdu

Zorientuj się, co dokładnie zawiera ubezpieczenie, a czego może w nim brakować. Większość wynajmów auta zawiera w cenie ubezpieczenie AC – od skutków uszkodzeń i zniszczeń. Na wszelki wypadek jednak warto sprawdzić dokładnie tę kwestię przy podpisywaniu umowy z dostawcą.

6. Wyjazd za granicę

Jeśli planujesz wynajętym samochodem wyjazd za granicę, warto zawczasu poinformować o tym dostawcę. Bywają sytuację, że mogą oni mieć pewne zastrzeżenia co do tego, że kierowcy poruszają się ich samochodami poza granicami kraju. Aby uniknąć niedomówień i nieprzyjemności, spróbuj skontaktować się z dostawcą, poinformuj o swoim zamiarze i ewentualnie ustal z nim ponownie warunki użytkowania samochodu.

7. W momencie oddania auta, sprawdź ilość paliwa w baku

Kwestia, na którą bardzo wyczuleni bywają dostawcy to czy samochód zwrócony jest z pełnym bakiem czy też nie. Oddanie auta z niepełną ilością paliwa może wiązać się rzecz jasna z dodatkowymi kosztami. Pamiętaj jednak, że i Ty możesz dostać samochód w użytkowanie zatankowany nie do pełna. Wówczas oddaj auto z takim stanem paliwa, jak je odbierałeś.Jeśli natomiast, płacisz za bak paliwa przy odbiorze, należy zwrócić samochód z jak najmniejszą ilością paliwa.

8. Ustal warunki płatności

Niemal każda firma wypożyczająca auta zastrzega sobie w umowie płatność kartą płatniczą. Uregulowanie kosztów w gotówce jest rzeczą bardzo rzadko spotykaną. Ponadto, uiszczając płatność kartą kredytową zazwyczaj płaci się dodatkowe 2 % prowizji. Klient może zdecydować, czy wybiera płatność w systemie on-line czy też na miejscu, jednak niemal zawsze (a na pewno w przypadku wielkich firm będzie to płatność w formie karty).

Firmy pobierają także kaucję tudzież zaliczkę. Tutaj ceny również wahają się w zależności od dostawcy i jakości samochodu. Warto upewnić się przed podpisaniem umowy o jaką konkretnie kwotę chodzi.

9. Zrób zdjęcia pojazdu przed odebraniem i w momencie oddawania

Cenna rada, jeśli słyszeliśmy od znajomego bądź wyczytaliśmy w internecie, że firma może robić problemy w momencie zwrotu pojazdu. Przy odbiorze pojazdu (szczególnie, jeśli korzysta się z usług nie bezpośrednio, a od pośrednika) należy bardzo szczegółowo obejrzeć pojazd z każdej ze stron, zwrócić szczególną uwagę na to czy nie ma żadnych uszkodzeń kół, karoserii ani zarysowań, a następnie zrobić dobrym aparatem kilka zdjęć, które mogą się przydać przy ewentualnym sporze z firmą.

Podobne działanie warto wykonać w momencie oddawania pojazdu, dodając do dokumentacji zdjęć aktualną datę. Będzie to niezbity argument w przypadku nie do końca uczciwych zagrań ze strony firmy wypożyczającej.

10. Monitoruj na bieżąco stan swojej karty kredytowej

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, czy pieniądze wpłacone na kaucję pojawiły się z powrotem na Twoim koncie. Gdy tę kwestię będziesz miał już za sobą, przez kilka najbliższych dni sprawdzaj dokładnie czy z karty nie zniknęły żadne pieniądze. Niektóre firmy mają w zwyczaju robienie kopii kart kredytowych swoich klientów po to, aby móc obciążać ich kosztami za rzekome szkody wyrządzone w momencie, kiedy auto było w użyciu. Właśnie wtedy, najbardziej przydatne mogą okazać się zrobione wcześniej zdjęcia, które posłużą za odpowiednią dokumentację.

Pamiętaj – nie ma się co spieszyć i pochopnie podejmować decyzji. Przeanalizuj całość na spokojnie, sprawdzaj zawsze wszystko dokładnie i ze szczegółami, a powinieneś mieć spokojne i pełne wrażeń wakacje.